Design your style

Trendy roku 2015: víte, jakou barvou vymalovat interiér?


Máte v plánu kompletní rekonstrukci stávajícího interiéru nebo vás jednoduše přestala bavit barevná kombinace na stěnách? Chcete místnost opticky prosvětlit, zvětšit nebo naopak zútulnit? Nebo si jednoduše chcete byt vymalovat barvami, které jsou letos opravdu „in“? Pokud jste alespoň na jednu z otázek odpověděli kladně, nepřestávejte číst následující řádky, na kterých vám prozradíme, jaké barvy hrají v letošním roce prim a ve vašem interiéru by tak neměly v žádném případě chybět!

Barva roku 2015: červená Marsala

Zapomeňte na nudné bílé stěny. Ty už dnes nikoho neosloví. Barevná paleta je přeci velmi pestrá a bohatá, je tedy škoda zaměřit svou pozornost pouze na její úzké spektrum. Jedna ze světově uznávaných designérských společností každoročně vyhlašuje tzv. „barvu roku“. Tou se pro rok 2015 stala červená Marsala. Tato vášnivá tmavě červená barva s tóny vínové dokáže proměnit obývací pokoj, pracovnu nebo ložnici v útulné místo, v jehož útrobách budete chtít trávit veškerý svůj volný čas. Myslete ovšem na to, že tmavší barvy prostor opticky zmenšují. Bojujete-li v bytě s každým centimetrem, Marsale se raději vyhněte a sáhněte spíše po světlejších barvách a barevných tónech.

S čím Marsalu zkombinovat?

Pokud jste si Marsalu zamilovali stejně jako my, pak věnujte pozornost následujícím řádkům. Jelikož se jedná o značně dominantní barvu, která v přemíře nadělá více škody, nežli užitku, je vhodné ji kombinovat s méně agresivními odstíny. Pro tyto případy se hodí zejména šedé nebo šedofialové odstíny. Vedle ovšem nešlápnete ani s růžovými tóny nebo citronovou žlutí. Výsledný vizuální dojem bude v tomto případě dokonalý.

Hravost a výstřednost v kombinaci s klasikou

Letošnímu roku budou ovšem kromě červené Marsaly dominovat také pastelové barvy v kombinaci se šedou nebo oblíbenou slonovinovou kostí, jež vypadala, že má období své největší slávy již dávno za sebou. Bytoví designéři ji ovšem dali druhou šanci a začlenili ji do svých aktuálních návrhů. Potřebujete-li místnost prosvětlit nebo opticky zvětšit, sáhněte po hravé žluté, modré nebo růžové. Ideálně pastelovými barvami vymalujte pouze jednu či dvě stěny, stejná výmalba všech čtyř stěn totiž patří do let dávno minulých.

Rok 2015 se nese v duchu minimalismu

Vzájemně nekombinovatelné popouští uzdu naší fantazii. Nebojte se proto v roce 2015 experimentovat. Barvou můžete ráz pokoje posunout zcela jiným směrem. I zde je ovšem nejdůležitější, aby se barva líbila vám, nikoli bytovým designérům nebo expertům na interiéry. Berte proto tyto řádky jako pouhopouhé doporučení pro vaši vlastní tvorbu a seberealizaci.