Design your style

Rádce: italský nábytek aneb seznamte se, prosím


Poznáte italský nábytek hned na „první dobrou“? Nebo jej musíte důkladně zkoumat, dokud nevyřknete konečný ortel? Ať již patříte mezi profíky v oblasti bytového designu a italský nábytek je jednoduše vaší životní vášní, nebo prozatím netušíte, jak rozeznat italský nábytek od toho francouzského, nezoufejte!

Na následujících řádcích vám odhalíme zásadní rozdíly i charakteristiku nábytku inspirovaného italskými mistry umění i věhlasnými bytovými designéry. Tak se pohodlně usaďte, naše italská krasojízda právě začíná!

Jak italský nábytek bezpečně odlišíte?

Italský nábytek lze jednoduše charakterizovat jako nadčasový a luxusní. Díky vzácné symbióze mezi historickým a moderním vznikl elegantní styl s prvky racionalismu, avantgardy a prapůvodní renesance. Italský nábytek je do značné míry ovlivněn nejen věhlasnými italskými umělci, ale také významnými návrháři, mezi nimiž nechybí například Giorgio Armani, Valentino Garavani, Guccio Gucci, Miuccia Prada, Nina Ricci, Elsa Schiaparelli, Gianni nebo Donatella Versace.

Design italského nábytku

Design typického italského nábytku v sobě snoubí italskou tradici s minimalismem moderních interiérů, jež jsou pro současnou dobu typické. Klasický nábytek z Itálie vychází z prapůvodních návrhů, které jsou doplněny o moderní alternativy, a ve své podstatě si nepokrytě pohrává s různými styly napříč staletími. 

Materiály typické pro italský nábytek

Zřejmě tím nejtypičtějším materiálem je v tomto případě dřevo. Na mnohých kouscích italského nábytku můžeme pozorovat speciální techniku s názvem intarzie. Intarzie pracuje s různě barevnými kousky dřeva, které jsou kombinovány do rozmanitých motivů a obrazců.

 

Zde je ovšem na místě poznamenat, že dřevo italskému nábytku dominovalo zejména v dřívějších dobách. Dnes se v typicky italském interiéru setkáme nejen se dřevem, ale také s kovem, sklem, ale i plastem. Jelikož je pro italský design typická unikátnost a originalita, prvotní dojem vzájemně nekombinovatelného je u tohoto nábytku na místě.

Barevné kombinace italského nábytku

Pro italský nábytek jsou typické zejména světlé barvy a kontrastní barevné kombinace. Výjimkou ovšem nejsou ani kusy nábytku stylizované do tmavších odstínů. Pro typický italský interiér je důležitý také dostatek světla. Velmi oblíbená je v tomto případě denní bílá či studená bílá, vedle ovšem nešlápnete ani s teplejším barevným spektrem v podobě teplé bílé.

 


Můžete pokračovat dál na sekce: