Design your style

10 nejčastějších chyb při návrhu interiéru. Jak se jim vyhnout?



 Stěhujete se do nového nebo si nově zařizujete své stávající bydlení? Pak jistě přemýšlíte o tom, jak by měl váš interiér vypadat, co by měl splňovat nábytek i veškeré doplňky a čemu byste se rozhodně měli vyhnout, abyste na vašem bydlení něco nepůsobilo nechtěně rušivě. Toto jsou nejčastější chyby při návrhu interiéru, na které by si měl každý dávat pozor. I vy!

1. Kopírování

Jedním z největších prohřešků, které můžete udělat, a které se vám nakonec vymstí a nepřinesou takovou radost, jakou očekáváte, je kopírování cizích vzorů. Když si kdekoli v magazínu či na internetu vyhlédnete nádherně stylizovaný obývací pokoj, spojíte si ho s prožitkem krásy a pocitem uspokojení a zatoužíte po úplně stejném včetně všech detailů. Nakonec budete zklamáni. Jak je to možné?

Interiéry, které v magazínech vidíte, působí jinak na papíře nebo na obrazovce počítače a jinak v reálu. Lidé, kteří se snaží tímto způsobem bydlení jiných napodobovat, bývají výsledkem nemile překvapeni. Obvykle se v takových interiérech totiž odráží osobnost někoho úplně jiného – ne však jejich obyvatel.

2. Příliš nábytku a mnoho doplňků

Někteří milují, když kolem sebe mají spoustu věcí, jiní mají radši vzdušnost a volný prostor. Ke druhé možnosti se přiklánějí i současné trendy. Příliš mnoho nábytku a doplňků k tomu působí chaoticky, neuspořádaně a někdy může jinak příjemný prostor působit i jako skladiště. Kvůli přemíře věcí v místnosti je prostor opticky menší a o tom, kolik prachu se na nich usadí, asi ani mluvit nemusíme. Až příliš vybavené místnosti tedy jsou tedy nejen mnohdy nepěkné, ale i nepraktické.

3. Nezajímavý a nevýrazný nábytek

Netvrdíme, že každý musí mít doma poslední designérské výstřelky, aby se vyhnul něčí kritice. Každý domov by však měl být odrazem osobností jeho obyvatel. Gauč pořízený před čtvrtstoletím v bazaru a tuctová komoda, jež má doma každý třetí Čech, je často tak trochu pro ostudu a není divu, že se s ní v jednom bytě či domě necítíte tak, jak byste asi chtěli.

Řešení je přitom jednoduché a nemusí být ani nijak finančně náročné – záleží jen na vašich možnostech a ochotě do svého bydlení investovat. Báječným způsobem, jak svůj domov oživit, je vybrat si kousky originálního italského nábytku, ať už půjde o čistě moderní linii, nebo o tradiční rustikální styl. Uvidíte, že se vám hned bude bydlet lépe!

4. Frčí to? Promyslete to!

Kdo nemá v obývacím pokoji africký bubínek nebo mohutný kulatý stůl, jako by sám sebe odsoudil k potupě? A vážně je to důvod, abyste si ho koupili taky? Dříve, než se rozhodnete pořídit si doplněk nebo kousek nábytku, který je zrovna v módě, zvažte, jestli se vám do bytu hodí. V lepším případě si vybírejte nábytek, doplňky a dekorace nadčasové a v takovém designu, který u vás nebude působit rušivě.

5. Nedodržení linií může znamenat zkázu

Alespoň zkázu, co se vzhledu týče. V celém domě či bytě je třeba dodržovat jednotnou linku, což znamená nemíchat hranaté předměty a kusy nábytku s oblými a nekombinovat více než 2 - 3 odstíny barev na zdech. Stejné pravidlo platí i u podlah. U domu je třeba sladit přízemí i patra, aby vše působilo přirozeně jednotně.

6. Světlo, hlavně světlo!

Tmavý byt? Ten je možná vhodný k prohloubení smutku a deprese. A pokud ničím takovým netrpíte, jistě si problémy přivodíte. Dbejte proto na příjemné osvětlení, které lidský mozek potřebuje. Pokud není místnost dostatečně osvětlena přirozeně, zaměřte se na ni o to více. Neříkáme, abyste svítili až k oslepnutí, udělejte si klidně přítmí. Před vsazením jednotlivých osvětlovacích prvků se ale poraďte s odborníkem, abyste nakonec nebyli zklamaní výsledným efektem, který světlo vytvoří.

7. Barvy – věčný (ne)řešitelný problém

Pravděpodobně všichni jsme už někdy zatoužili po netradiční kombinaci barev, zřejmě každý si prošel fází, kdy toužil dát sbohem bílé na zdech a barvami oživit svůj interiér. Hojně tedy docházelo, a dodnes dochází, ke dvěma situacím. Buď se i v interiéru, v horším případě v jedné místnosti, sejde více výrazných barev, které se vzájemně přebíjí, nebo jsou barvy natolik sladěné, že působí nudně a vágně. Ideálně by v místnosti měly figurovat tři barvy a jedna z nich by měla být výrazná.

8. Nepodceňujte podlahu

To, že po ní „pouze“ chodíte, neznamená, že ji nebudete mít na očích. Tak tomu není. Budete ji vnímat velmi intenzivně. Řeč je o podlaze. V menších prostorách je vhodnější sytý odstín podlahy doplněný světlejším odstínem dveří, ve větších místnostech přesně naopak.

9. Dvakrát měřte, jednou řežte

Ne tedy tak doslova, spíše obrazně. Vyhněte se chybám, které jsme popsali, vše si dopředu několikrát promyslete, vsaďte spíše na nadčasové kousky než na chvilkové a prvoplánové výstřelky, které k sobě nebudou příliš ladit.

10. Zařizování hlava nehlava. Bez konzultace

Váš domov je pravděpodobně jednou z nejdůležitějších věcí, které máte. Proto byste s ním neměli experimentovat více, než je zdrávo. Pokud si nejste s něčím jisti, je lepší obrátit se na odborníka, na interiérového designéra, který se v této oblasti pohybuje denně a dokáže vám individuálně s vaším bydlením poradit, a to do detailů. Většina lidí se obrací na odborníky údajně až ve chvíli, kdy není spokojena s tím, co ve svém interiéru vytvořila. Vy můžete být výjimkou.

Při zařizování nového bydlení nebo reorganizaci toho staršího neopakujte chyby, kterých už tolikrát lidé litovali. Vsaďte na svou intuici, nebojte se do svých prostor promítnout svou osobnost a originalitu, ale vsaďte i na nadčasovost, která jen tak neomrzí. Nikdy se nebojte požádat o radu designéra, který vám pomůže doladit váš domov do těch nejmenších detailů k vaší plné spokojenosti.