Design your style

Domácí pracovnyPraktický návod aneb jak na zařízení domácí pracovny

 

Máme-li tu možnost, někdo by řekl dokonce štěstí, pracovat z domova, dostaneme jedinečnou příležitost zařídit prostor pro práci přesně podle svých představ. Tato šance nám pomůže vytvořit si již od počátku kladnější vztah k samotné práci právě tím, že se budeme v pracovním prostředí cítit příjemněji. Nepokazme si to tedy opomenutím některých ze zásad navrhování pracovního prostoru.

Světlo především

Ať už bude náplní našeho zaměstnání nebo koníčku práce s počítačem, práce ruční nebo umělecká, vždy je nutné mít dostatek světla. Ideálním je samozřejmě osvětlení přirozené.  Pracovní plochu se snažíme umístit co nejblíže k oknu. Nezapomínáme přitom na orientaci ke světovým stranám o době výkonu naší práce. Obzvláště v panelových domech toto většinou bývá problém, ale když se někomu poštěstí vybrat si, kam bude směřovat okno jeho pracovny, měl by si uvědomit, kdy bude světlo v místnosti potřebovat

Ticho léčí a pomáhá nám soustředit se

Opět je ideální volbou samostatná místnost vzdálená od rušných obytných místností. Nemáme-li tuto možnost, snažíme si zařídit tichý kout jinde. Pod schodišťovým ramenem pro ty, kdo nejsou nároční na prostor. V rohu ložnice, pro ty, kdo jinde nenajdou klidné útočiště. A v nepříliš frekventovaném obývacím pokoji třeba za paravánem.

Na čem nešetřit

Existují určitě položky, které náš výkon mohou rapidně snížit, pokud do nich neinvestujeme dostatek prostředků. Je to samozřejmě židle a pracovní stůl, pomineme-li samotné nástroje pro naše zaměstnání nezbytné. Jestliže nás ze židle budou bolet záda, nebudeme se moci soustředit zcela na práci a náš výkon klesne. V horším případě ani nevydržíme bez přestávky pracovat dostatečně dlouhou dobu. U pracovního stolu je pak hlavním určujícím parametrem plocha. Každý si musí uvědomit, jaká plocha je pro něj nezbytně nutná. Odkládací prostory jsou pak další vlastností, která nám pomůže udržet si pořádek a přehled a neztrácet tak čas hledáním nebo přerovnáváním zaplněného stolu.