Design your style

Rustikální nábytek – součást minulosti, přítomnosti i budoucnosti

Neprávem je rustikální nábytek považován za takový, který je vhodný jen do starších domů či chalup. Může být totiž báječnou, podstatnou a nepřehlédnutelnou součástí moderní domácnosti. Jeho masivní provedení milovali už lidé ve středověku a jeho obliba stProč rustikální nábytek a ne starožitný?

Opravdu starožitný, dřevěný nábytek z masivu si může dovolit jen málokdo. A málokdo by ho také chtěl – je příliš náročný na údržbu a uchovávat ho ve stavu, kdy působí vizuálně pěkně, je těžké. Starožitný nábytek trpí ve vlhku i přílišném suchu, vadí mu ostré světlo i vysoké teploty a je nutné na něm při jakékoli činnosti používat podložky, aby nevypadal zanedbaně a poničeně.

Lidé, kteří by rádi měli masivní starožitný nábytek připomínající historii a sepjetí s přírodou a kteří si zároveň uvědomují tuto nevýhodu, se často uchylují právě k rustikálnímu nábytku, který, když je dobře vyroben, vytváří v interiéru stejnou venkovsky idylickou atmosféru a působí stejným duchem jako původní masivní nábytek, a přitom nevyžaduje tolik péče.

Právě idyla venkova, jakou moderní rustikální nábytek navozuje, je důvodem pro jeho umisťování do chalup či venkovských sídel. Tento nábytek zkrátka na venkov patří, i když nejen na něj.

Rozdíly mezi historií a současností

Masivní dřevěný nábytek, jaký známe z historie, by se dal dnes vedle moderního rustikálního nábytku nazvat mnohdy neotesaným a hrubě provedeným. Ten moderní se totiž vyznačuje přesnými liniemi, často oblými, a krásnými detaily. Hlavní materiál a používané barvy však přetrvávají dodnes – dřevo a jeho odstíny zkrátka nejvíce ladí s přírodou.

Vedle dřeva dnes výrobci rustikálního nábytku používají i kovy, často tepané železo, z něhož tvoří například opěradla venkovních křesel. Nejčastějším zdobením na takových opěradlech křesel či na celých stolech bývají motivy květů, listů nebo slunce.

Kam se hodí? Skoro kamkoli!

Rustikální nábytek se tedy nehodí jen do starších interiérů, chat a chalup, ale i do moderních bytů či domů, a to takřka do kterékoli místnosti. Je však nutné dbát pouze na to, aby dohromady s vybavením domácnosti, s moderními spotřebiči, nepůsobil rušivě. Dopřejte si doma dotyk venkova, nebo tímto nábytkem dokreslete atmosféru svého venkovského sídla. Interiér rázem získá nenapodobitelnou atmosféru.