Interiérový design v italském stylu
Co si vybavíte, když se před vámi někdo zmíní o Itálii? Lahodnou zmrzlinu, věhlasné malíře, luxusní těstoviny a pizzu, jednoho z největších automobilových gigantů, šikmou věž v Pise či proslulé Benátky? Ano, to vše jistě Itálii charakterizuje. Tato země dala však světu mnohem více. Jednou z oblastí, v nichž je vliv Itálie značně patrný, je také interiérový design. Italský styl v interiéru učaroval všem napříč světovými kontinenty. Jak ovšem tento styl vznikal a jaké jsou jeho charakteristické rysy? Na tyto a spoustu dalších otázek vám odpovíme na následujících řádcích.
Vydejte se s námi na výlet časem
Typická charakteristika italského nábytku se začíná objevovat již v 13. století, kdy se ke slovu dostávala tradiční renesance. Největšího rozmachu se však tento styl dočkal zhruba o 2 století později. Pokud ovšem čekáte, že klasický italský interiér 15. století zdobily masivní kusy nábytku v kombinaci s množstvím různých doplňků a serepetiček, rádi vás vyvedeme z omylu. Typický italský interiér byl zařízen skromně. Místnosti zpravidla dominovala zdobená truhla (italsky cassoni), jenž byla v prvopočátku sestavena výlučně z lišt a geometricky zdobených výplní. O něco později získaly truhly motivy lidských postav. Ty nejčastěji představovaly zástupce řecké a římské mytologie. Tradiční podobu, a zejména pak hranolovitý tvar, truhly získaly zhruba v 2. polovině 15. století. Zde se již do jejich vizuální stránky promítá řada rostlinných ornamentů a přírodních motivů.
Kombinace stylů, nápadů i materiálů
V oblasti interiérového nábytku se angažovalo mnoho významných umělců a návrhářů zvučných jmen. Třeba takový Gio Ponti nalezl ideální rovnováhu mezi oblíbeným stylem Art Deco a typickou italskou renesancí. Návrhy tohoto interiérového umělce byly na svou dobu nejen velmi promyšlené a nadčasové, ale také značně sofistikované, elegantní a zejména pak rafinované. Svěží vítr do tradičního italského nábytku pak vznesla skupina návrhářů, známá jako „Gruppo 7“, která jej obohatila o nový prvek – ocel. S koncem 2. světové války války je pak nepochybně spjat také avantgardní styl. A na závěr našeho exkurzu do historie můžeme uvést, že nábytkem s prvky italské renesance, realismu a avantgardy zdobily své obchodní domy třeba i takové značky, jakými je Prada, Versace, Armani, Gucci či Moschino.
Podle čeho italský nábytek bezpečně poznáte?
Již výše jsme si charakterizovali typické truhly vyvedené v italském stylu, jež byly v dřívějších dobách velmi žádaným kusem nábytku. V dnešní době již obliba truhel pomalu, ale jistě ustupuje. Milovníci italského designu dnes do svých příbytků volí zejména různé skříně, designové postele a jídelní či konferenční stoly s nezaměnitelným nádechem Itálie. Italský nábytek většinou zdobí motivy prodloužených postav či groteskní ornamenty v kombinaci s arabeskami.
Poodhalte tajemství netradičního umění – intarzie
Hojně rozšířenou a velmi oblíbenou technikou, typickou pro italský nábytek, je intarzie. Při této technice je používáno množství různě barevných kousků dřeva a dalších materiálů poskládaných do rozmanitých ornamentů a obrazců. Původní italská tvorba byla založená spíše na geometrických obrazcích, dnes se již v italském stylu prolínají prvky daleko naturalističtější.
Klasický vs. rustikální – věčný boj
I dnes, stejně jako v dobách dávno minulých, je italský nábytek rozčleněn do dvou základních kategorií. Zpravidla můžete volit mezi italským nábytkem rustikálního vzezření a nábytkem moderním. V současné době se ovšem rozdíly v návrzích italských bytových designérů stírají a moderní nábytek doplňují rustikální prvky, stejně jako se rustikální styl prolíná s moderními materiály, mezi něž patří například sklo či ocel. Italský nábytek tak zkrátka a jednoduše učaruje jak konzervativnějším jedincům, tak milovníkům originality a futurismu.