Design your style

Italský nábytek – nábytek s tradicí a příběhem


 Výrobou nábytku se v současné době v Itálii zabývá 19 tisíc společností, které dohromady zaměstnávají asi 122 tisíc lidí. Ač by se z těchto čísel mohlo zdát, že Apeninskému poloostrovu vládne sériová výroba nábytku, je tomu naopak – italský nábytek má tradici a s jeho výrobou souvisí nejeden příběh.

O staletí zpět

Po počátcích výroby nábytku v Itálii bychom museli zapátrat ne ve 20. století, ale už o několik staletí dříve. Vzpomeňte si na své dětství a prohlídky nejrůznějších zámků, kde vám průvodci či průvodkyně ukazovali vzácné truhly a skříně, které pravděpodobně dostal jistý panovník od jiného, italského panovníka darem. Právě takové skvosty, které se na našich zámcích ukrývají, mohou mít svůj původ například už v renesanci, která byla na výrobu nábytku bohatá. Také teprve v renesanci a baroku si můžeme všimnout důrazu na vzhled nábytku – do té doby se dbalo pouze na jeho funkčnost.

Stopy renesance bylo v Itálii možné spatřit od 13. do 15. století a nábytek byl vesměs přehlídkou řezbářského umění – skříně, postele i truhlice byly překrásně zdobené vyřezávanými tvary. Šlo zejména o lidské postavy nebo výjevy z řecké a římské historie, později se začaly objevovat květinové vzory. K předním italským architektům, jejichž dílo se uchovalo v nejednom opečovávaném kousku italského renesančního nábytku, patřil například Polidoro Caravaggio nebo Giacomo da Vignola.

Nábytek, který dá příběh vašemu životu

Italský nábytek je velmi specifický. Zpravidla ho rozdělujeme na rustikální a moderní směr, přičemž pod pojmem moderní směr si můžeme představit nábytek rovných, hladkých linií, vysoce funkční, ale zároveň velmi designový, neodolatelný, dokonalý svým prostým provedením. Zároveň si ale lze představit nonkonformní židle, křesla, stolky a bytové doplňky mnohdy až neuvěřitelných tvarů. Pokud trváme na tom, aby byl náš domov dokonale jedinečný, nemůžeme pro to zvolit lepší řešení, než že si vybavíme byt nebo dům tímto netradičním nábytkem neotřelého stylu. Syté barvy, oblé tvary, šikmé nohy. Žádná uniformovaná šeď. Váš nábytek může mluvit za vás a může dotvářet jedinečný a nenapodobitelný příběh vašeho života. O jeho neutichající oblibě může hovořit i fakt, že mnoho výrobců italského nábytku založilo své manufaktury už během 2. poloviny 20. století – nejčastěji v 50., 60. a 70. letech. A stále jsou tu s námi.

Za výrobou často překvapivého italského nábytku vždy stojí více či méně známý designér nebo architekt, který si představuje výsledek své práce v rozmanitých interiérech, který chce svým dalším dílem světu něco vzkázat a kterému jde především o jedinečnost a kvalitu konečného produktu, než o počty, v jakých se bude vyrábět. To je ten důvod, proč se za italským nábytkem ukrývají příběhy a každý kousek má svou duši.

Nechte nábytek, aby tvořil součást vašeho životního stylu. Dopřejte svému domovu nádech jedinečnosti, elegance i funkčnosti v takové kombinaci, jakou žádný jiný domov na světě nemá. Italský nábytek pro vás bude tím správným řešením.