Design your style

Novinky a trendy v italském nábytku – část I.


Vývoj a pokrok v různých sférách je prakticky nezastavitelný. To, co je pro jednoho z nás nové, může být pro někoho jiného zastaralou „vykopávkou“. A jinak tomu není ani u italského nábytku. Zde ovšem platí rozmanitá pravidla, díky nimž nelze jednoduše říci, jak přesně vypadá nábytek „starý“ a jak nábytek „vonící novotou“. Existují ovšem nejrůznější druhy výstav, konferencí a veletrhů, na nichž jsou pravidelně prezentovány nejnovější trendy, ale i samotné výtvory předních umělců a bytových designérů. Pojďme se společně podívat, jaké novinky a trendy ovlivní vzhled a design italského nábytku během roku 2015.

Módní trendy vládnou italskému nábytku

Italský styl nábytku, který je příznačný pro rok 2015, můžeme jednoduše charakterizovat slůvkem jedinečný nebo nadčasový. Jelikož se zde prolínají tradiční motivy a vzory spolu s moderním minimalismem, jen málokdo si v tomto nábytku nenajde „to své“. Charakteristiku současného italského nábytku dokreslují výrazné siluety v kombinaci s elegantním designem, v němž můžeme pozorovat prvky nesmrtelné klasiky. Pro rok 2015 a italský nábytek bude příznačné vzájemné prolínání stylů. V nabídce předních italských nábytkářských firem tedy můžeme v nejbližší době zahlédnout sestavy inspirované orientem, starověkou Čínou či Japonskem v kombinaci s klasickými motivy a moderním funkcionalismem. O originalitu tedy v nadcházejících měsících zaručeně nebude nouze. Pojďme se již nyní podívat na jednotlivé druhy interiérů vybavených italským nábytkem, který je inspirován aktuálními trendy.

Ložnice: tmavé barvy hrají prim

S italským nábytkem je všeobecně spojováno zejména dřevo a jeho nejrůznější varianty. V aktuálních kolekcích předních bytových designérů z celého světa získalo dřevo své nezastupitelné místo. Drtivá většina nábytku do ložnice je vyvedena v tmavších dřevitých barvách, které perfektně doplňují světlé akcenty a kontrastní doplňky v podobě okrajových lišt nebo rafinovaného zdobení. Chcete-li se nechat inspirovat aktuálními trendy italských bytových návrhářů, mějte na paměti, že tmavé barvy místnost opticky zmenšují, proto nejsou vhodné pro ložnice menších rozměrů. V takovém případě sáhněte spíše po světlejší variantě, která má v aktuálních kolekcích interiérových architektů také své nezastupitelné místo. Bytoví architekti dali v roce 2015 velký prostor čalouněným postelím větších rozměrů nabízejících dostatek prostoru k odpočinku po náročném pracovním dni. Nutno podoktnout, že trendy v aktuálních kolekcích nábytku do ložnice působí velmi elegantním a luxusním dojmem, který mnozí z vás zaručeně ocení.

Koupelny: honosné a luxusní

Pokud bychom chtěli jasně definovat a vymezit styl italských koupelen a trendů, jenž jim aktuálně velí, pak budeme klást značný důraz na vzdušnost a eleganci celkového prostoru. Typická italská koupelna roku 2015 je velmi prostorná, a na první pohled navozuje dojem vzájemně nekombinovatelného.  Její srdce tvoří tradiční rustikální styl v kombinaci s moderním minimalismem. Pro vytváření vnitřní rovnováhy se zde uplatňují zejména přírodní materiály – dřevo a kámen, jež se vzájemně prolínají a dokonale doplňují. Z dřeva italští designéři doporučují borovici nebo dub. Důraz je zde kladen na dostatek světla, což přispívá k optickému zvětšení místnosti. Koupelny roku 2015 ovládly tři základní barvy – červená, modrá a zelená v kombinaci se slonovou kostí a levandulovou. Při zařizování koupelen se italští designéři nechali inspirovat středomořským stylem, ale na první místo staví za každé situace jednoduchost, eleganci a funkčnost. Skvělými koupelnovými doplňky jsou v tomto případě kamenné obklady, barevné mozaiky a ozdobné listely.

Kuchyně: návrat ke kořenům

V minulých letech se italští designéři snažili propůjčit kuchyním notnou dávku originality a nadčasovosti. Mnohdy tak vznikaly poměrně kreativní variace, jež nemusely sednout vkusu každého z nás. Pro léta 2011 až 2014 a kuchyně zařízené v italském stylu byly příznačné kombinace plastu, dřeva a skla. Vzájemně se zde prolínaly různé barevné kombinace, stejně jako materiály či styly. Rok 2015 je – co se trendů týče, o mnoho střídmější. Patříte-li mezi zastánce klasiky a milujete-li rustikální styl italského nábytku, pak vaše srdce zaplesá! Současná kolekce nábytku do kuchyně totiž hlásá návrat ke kořenům a tradicím. Jednotlivým kuchyňským sestavám dominuje dřevo v kombinaci se sklem. Řada bytových architektů a návrhářů do svých kolekcí umístila praktický pracovní pult či elegantní bar. Tyto prvky sice nejsou žádnou novinkou, jejich obliba je ovšem znatelná napříč generacemi. I zde se uplatňuje osvědčená kombinace dřeva a kamene. Kamenné obklady barů nebo stěn nad pracovní deskou jsou tedy neopomenutelným doplňkem italských kuchyní, jimž velí trendy roku 2015.

Obývací pokoje: italský orient

Na závěr jsme si nechali opravdovou lahůdku, nebojme se říci – třešničku na pomyslném italském dortu. Obývací pokoje roku 2015, které jsou dílem italských designérů, šokují a fascinují zároveň. I zde se uplatňují zejména tmavší barevné odstíny v kombinaci s rozjasňujícími prvky. Co vás však může u italského obývacího pokoje inspirovaného aktuálními trendy a návrhy bytových designérů zarazit, je skutečnost, že aktuální modely jsou inspirovány antickým stylem s prvky typickými pro arabské země. Jednotlivé kusy nábytku jsou doplněny o masivní zdobení. Barevné kombinace je pak pro nadcházející rok vhodné volit v oranžové, modré, zelené a již výše zmíněné levandulové.