Design your style

Novinky a trendy v italském nábytku – část II.


Italský nábytek učaroval všem napříč generacemi i staletími. Jeho jedinečné kouzlo v kombinaci s designovou dokonalostí a nadčasovou originalitou jednoduše nenechá nikoho chladným. V jednom z minulých článků jsme poukázali na skutečnost, že nábytek v italském stylu musíte buďto milovat anebo nenávidět. Nic mezi tím jednoduše neexistuje. A i dnes se tohoto nepsaného pravidla budeme držet. Na následujících řádcích vám představíme novinky a trendy v italském nábytku, přičemž dnes se do našeho hledáčku dostanou pracovny, dětské pokoje a předsíně. Závěr tohoto článku pak věnujeme tuzemským bytovým veletrhům a výstavám, na nichž se můžete inspirovat při zařizování vlastního interiéru. Dost bylo řečí! Pojďme se podívat, jak vypadají aktuální návrhy italských velmistrů pro rok 2015.

Pracovny: multifunkční nábytek i útulná atmosféra

Pracujete-li z pohodlí svého domova nebo si jednoduše nosíte práci domů, pak nám jistě dáte za pravdu, že pracovna je místem, kde trávíte poměrně značnou část dne. Jelikož se jedná o vysoce osobní prostor, měl by reflektovat vaše potřeby v různých ohledech. Tyto řádky ovšem nejsou praktickým průvodcem při zařizování pracoven, mají vás naopak navnadit na to, jak vypadá typická pracovna roku 2015 zařízená v italském stylu. Důraz je zde kladen zejména na dostatečně velkou pracovní plochu. Aktuální trendy se shodují s trendy předchozích let, kdy pracovní stůl tvořil nepřehlédnutelnou dominantu místnosti.  Atraktivní novinkou jsou ovšem multifunkční kusy nábytku sloužící k mnoha různým účelům. Praktickým příkladem budiž vzdušné vestavěné knihovny a police, které pojmou tlusté svazky knih i rámečky s fotografiemi nebo sportovní trofeje či pamětní medaile. Do mnohých pracoven se konečně stěhují také sklápěcí postele, jež byly poprvé představeny na veletrzích italského nábytku v roce 2012, kdy se ovšem žádné významné obliby nedočkaly.

Uvítací haly a předsíně: vzdušnost nadevše

Uvítací hala nebo předsíň je místem, které vaše návštěva spatří jako první. Proto je na místě věnovat jejímu zařízení dostatek pozornosti. Italské trendy pro rok hovoří jasně – vzdušnost, rustikální vzezření a nadměrná zdobnost. Tak lze ve zkratce charakterizovat nábytek, jejž ve svých aktuálních návrzích a kolekcích představují věhlasní italští designéři. Aktuální kolekce padnou do oka jak milovníkům tradičního a poněkud střídmějšího rustikálního vzezření, tak těm, kdo vyznávají moderní styl nábytku. Halám v rustikálním stylu vévodí tmavé dřevité barvy a kroucený nábytek pro italské končiny typický. Dominantou místnosti je v tomto případě větší komoda v kombinaci se střídmějšími taburetkami nebo křesílky. Prim zde hraje dřevo a lesklá tkanina. Moderním předsíním pak dominují zejména tmavší barevná spektra a rozlehlejší lesklé plochy, jejichž údržba je ale poměrně náročná. Výsledný efekt je ovšem nepřehlédnutelný.  Nezbytnou součástí předsíní a uvítacích hal je pochopitelně také zrcadlo, jehož rám je v aktuálních návrzích italských designérů zdoben přírodním kamenem nebo rafinovanými dřevěnými aplikacemi.

Dětské pokoje: futurismus v kombinaci s notnou dávkou originality

I dnes jsme si na závěr nechali opravdovou třešničku, kterou představují italské trendy v dětských pokojích. Zde se bytoví designéři vskutku důsledně vyřádili. Zapomeňte na fádní a nudné bílé stěny, hoďte za hlavu nezajímavé aplikace na stěnách! Propadněte kouzlu italských pokojíčků, v nichž se mísí pořádná dávka kreativity, futurismu a nadčasového vzhledu. Typický italský dětský pokoj současnosti hraje nejrůznějšími barvičkami a originálními doplňky v kontrastních barvách. Při jeho zařizování se nemusíte bát experimentovat a kombinovat zdánlivě nekombinovatelné. Bytoví architekti dali ve svých návrzích prostor dětské fantazii i jejich osobité kreativitě, z čehož vyšly interiéry, které za srdce konzervativní rodiče zřejmě příliš nechytnou, jejich ratolesti je ovšem budou nadevše milovat. I zde se uplatňuje multifunkční nábytek v kombinaci se sklápěcími postelemi, které jsou ideální zejména do menších interiérů.

Prohlédněte si novinky na vlastní oči!

Jak jsme slíbili v úvodu tohoto článku, jeho závěr věnujeme tuzemským veletrhům, na nichž si můžete aktuální trendy prohlédnout a nechat se jimi inspirovat.

MOBITEX: 22. Až 25. 4. 2015 - Brno - Výstaviště

Ve dnech 22. až 25. dubna můžete navštívit mezinárodní veletrh nábytku a interiérového designu, který ovládnou nejnovější trendy ve vybavení interiéru a doplňky bydlení. Těšit se můžete na prezentaci předních výrobců a dodavatelů nábytku a bytového vybavení na českém trhu. Kromě toho vás na veletrhu budou čekat doprovodné výstavy, soutěžní přehlídky, ale i poradenská centra, v nichž zasednou přední bytoví designéři a interiéroví odborníci.

FOR HOME DECOR 2015: 3. až 5. 9. 2015 - PVA EXPO PRAHA

Přijďte se navnadit na 1. kontraktační veletrh bytových dekorací, skla, stolování a dárkového zboží do pražského centra PVA EXPO PRAHA a odneste si spoustu nápadů, jak zútulnit svůj stávající interiér. Tento unikátní festival je určen nejen široké veřejnosti, ale zejména jednotlivým výrobcům a prodejcům, kteří zde mohou navázat nové kontrakty a formy spolupráce.

FOR DECOR & PRESENT: 1. až 4. 10. 2015 - PVA EXPO PRAHA

Tento odborně prodejně-kontraktační veletrh pořádaný v prestižních prostorách areálu PVA Letňany představuje komplexní nabídku bytových dekorací a dárkových předmětů a řadu českých výrobců i výhradních dovozců. Součástí programu je nejen samostatná prezentace, ale také množství odborných soutěží. 

FOR INTERIOR 2015: 1. až 4. 10. 2015 - PVA EXPO PRAHA

Současně s veletrhem FOR DECOR & PRESENT probíhá také prestižní FOR INTERIOR, jehož zaměření se týká výlučně vybavení interiérů. Veletrh je zacílen jak na odbornou tak na laickou veřejnost a součástí jeho programu je nejen prezentace jednotlivých výrobců, prodejců a dovozců nábytku a doplňků, ale také řada soutěží a bohatý doprovodný program