Design your style

Rustikální nábytek a psychologie – jde to vůbec dohromady?

Jednou ze základních potřeb člověka, je snaha o vytvoření a zejména pak vymezení osobního prostoru, který jej obklopuje. Jak vypadá tato potřeba převedená do praxe? Ve své podstatě nejde o nic jiného, než o výběr a zařízení bytu či domku. Protože interiér



Na které straně barikády stojíte?

Někdo se spokojí pouze se základním zařízením, někdo nedá dopustit na nejrůznější bytové doplňky (a jak někteří zasvěcení říkají „lapače prachu“). Ať tak, či onak, v interiéru hrají prim různé styly a prvky. Jedním z nich je i styl rustikální, který v letech minulých vytlačil na okraj zájmu společnosti minimalismus a moderní industrial. Dnes ovšem přibývá domácností, které rustikální styl vpustily za svůj práh a osob, jež na něj nedají dopustit. A protože vše souvisí se vším a psychologie s nábytkem není výjimkou, pojďme se podívat, kdo se bude v rustikálně zařízeném interiéru cítit jako ryba ve vodě a kdo by se mu naopak měl vyhnout.

Opakování – matka moudrosti

V jednom z dřívějších článků jsme se věnovali charakteristice rustikálního nábytku. Proto již určitě víte, že základem rustikálního interiéru je nábytek z dřevěného masivu, hrubě opracovaného, neskrývajícího letokruhy ani suky, který však disponuje řemeslně pečlivě propracovanými tvary. Typickým znakem takového nábytku je pak profilování, tzv. kazetová dvířka s rámečkem a vyřezávaná zdobení v míře větší, nežli malé. Z výše uvedeného si můžeme poměrně snadno domyslet, kdo se bude v rustikálně zařízeném interiéru cítit dobře a kdo zde naopak vydrží pouze nezbytně nutnou dobu. Pojďme se společně podívat na různé typy osob, spadající do první zmíněné skupiny.

Introverti a intelektuálové

Osoby náležející do jedné či druhé skupiny mají více společných vlastností, než se může na první pohled zdát. Nejen, že v kolektivu obvykle patří k těm, které není příliš vidět ani slyšet, také dokáží vyrukovat s originálním nápadem, který může skupinu posunout nenásilnou a neagresivní formou kupředu. Dávno již neplatí, že patřit mezi introverty představuje určitý handicap, dnes – v uspěchaném a hyper-moderním světě je potřeba zastavit se a přiučit se od tichých pozorovatelů a badatelů, kterými tyto dvě skupiny osob nepochybně jsou. A protože jak introverti, tak intelektuálové obvykle pracují zejména o samotě a v tichém koutku, rustikálně zařízený interiéru evokující návrat ke kořenům, klid, pokoru a pohodu, je tím pravým místem pro jejich zamyšlené bádání a objevování.

Starší osoby a senioři

Rustikální styl byl již od pradávna spjat s úctou a pokorou k osobám dříve narozeným. Všudypřítomná vůně dřeva v nás oživuje vzpomínky na kouzelné prázdniny v obklopení prarodičů a netradičních zážitků, jež jsme zde každoročně zažívali. I proto dnes patří mezi nejvěrnější „fanoušky“ rustikálního nábytku právě starší osoby a senioři. Provázanost s přírodou, stejně jako její typická vůně a živá energie je typickými znaky rustikálně zařízeného interiéru, v němž si tato skupina osob nadevše libuje.

Organizovaní a zásadoví lidé

U této skupiny osob nehraje věk žádnou roli. Osoby, jež si dokáží perfektně zorganizovat svůj čas a řídí se podle společností uznávaných i individuálně vytvořených zásad a pravidel, patří k těm, pro něž je rustikální vzezření interiéru doslova jako stvořené. Vysoká emoční inteligence, v kombinaci s pečlivým vymezením prostoru se perfektně uplatňuje právě v interiérech s rustikálním nábytkem. Osoby, jež chtějí mít svůj život pod kontrolou, nesnáší chaos. Pokud byste je tedy zavřeli do pokoje, jemuž vévodí mix nejrůznějších stylů, s největší pravděpodobností by hrůzou doslova „vyletěli z kůže“.