Design your style

Současné trendy interiérového designu. Víte, co je in? Znáte trendy současného bytového designu? Víte, co by v interiéru někoho, kdo se řídí módními záležitostmi, nemělo chybět? Má smysl honit se za nejnovějšími výstřelky? A k čemu se lidé nejen v oblasti bydlení, ale dlouhodobě obrací? Krátkodobé trendy jsou rozmanité a všechny se dají jen stěží postihnout. Těch dlouhodobých je jen několik, zato mají hlubší myšlenku či hodnotu.

Základní trend, který vydrží

Na rozdíl od všech výdobytků a produktů, jež dennodenně vznikají v hlavách světových designérů a jejichž popularita a aktuálnost je velice pomíjivá, vnímáme základní trend, který postihuje celou společnost a odráží se například v životním stylu, ve stylu stravování, ale i v interiérovém designu. Jde o návrat k přirozenosti, ke zdravým nefalšovaným materiálům, k úctě k přírodě, k trvalé udržitelnosti života na zemi. V prostorech, které této filozofii odpovídají, se lidé cítí dobře, takže je předpoklad, že tento trend časem začne převládat,“říká bytová designérka Ivana Schneiderová. A nemusí jít přitom jen o byty. Všimli jste si například, jak často teď restaurace a bary vsázejí na kombinaci dřevěné podlahy a bíle natřených cihlových zdí?

Jaké jsou trendy s krátkou životností?

Trendy, které rychle přijdou a stejně rychle odejdou, mají několik vlastností společných. Může jít například o tvořivost a hravost. Tyto vlastnosti jsou hodně viditelné například u moderního italského nábytku, který stále uchvacuje a překvapuje něčím novým. U těchto krátkodobých záležitostí dochází nejen k rychlému střídání, ale i k jejich rozšiřování. Tvůrci se tak snaží zaujmout zákazníky s různým vkusem. Je to částečně také reakce na narůstající podíl výrobců nábytku z Číny a Polska na celém trhu s nábytkem. Tito výrobci se totiž italskými výrobky často inspirují,“vysvětluje Schneiderová. Je tedy pravděpodobně potřeba, aby designéři byli ve střehu a neustávali v navrhování. A někteří na to jdou velmi chytře – nábytek navrhují z takových materiálů, které lze s pomocí levných náhražek jen těžko vyrobit.

Mezi materiály vládne dřevo

Mezi barvami nelze zcela jednoznačně určit, co je absolutní módní špičkou. Záleží na místnosti, kterou uvažujeme, i na tom, jaké barvy máme rádi. Není možné, abychom stylizovali vlastní bydlení do fialové, když na nás nepůsobí dobře, ačkoli je třeba in. Stejně tak si můžeme klidně dopřát křiklavě růžové zdi, i kdyby se odborníci na hlavu stavěli. Barvy působí na naše podvědomí. Kromě oblíbenosti bychom se tedy měli zajímat i o jejich význam.

Mezi materiály je situace naopak docela jasná. V současné době dochází ke snaze o co nejvěrnější imitaci dřeva. „Potom se ale nabízí otázka, proč tedy nevyužívat samotné dřevo a nedat mu třeba nový kabát,“uzavírá téma Ivana Schneiderová.

Není všechno skvělé, co je módní

Trendy jsou pomíjivé a vždy se budou měnit, ať už půjde o módu, hudbu, životní styl nebo bydlení. Mnohem důležitější než výstřelky s krátkou životností je nábytek, který udělá z domu či bytu opravdový domov, v němž se jeho obyvatelé budou cítit dobře, pohodlně a budou v něm dlouhodobě spokojení.