Design your style

Stolní lampyStolní lampy jako neodmyslitelná součást ložnice – jak je vybrat?

 

Ložnice je místem, kde trávíme zhruba jednu třetinu svého života. Proto by měla tato místnost být oázou klidu a pohody a zároveň také místem, jež by nám mělo poskytnout notnou dávku soukromí a pohody. Proto je důležité věnovat samotnému konceptu ložnice, stejně jako jejímu zařízení, značnou pozornost. Kromě kvalitní postele, odolného roštu a vhodné matrace bychom však neměli zapomínat ani na ty nejmenší detaily, mezi které neodmyslitelně patří třeba stolní lampa jako žádoucí zdroj doplňkového světla. Jak takovou lampu vybírat a na co si dát při jejím výběru pozor? O tom budou následující řádky.

Lampa jako padnoucí doplněk ložnice

Novou stolní lampu vybírejte tak, aby doplnila celkový koncept ložnice. Slaďte ji v rámci barevné kombinace, ale také materiálového provedení. Pokud například máte celou ložnici vyvedenou v masivu, pak by nebylo příliš efektní vybírat lampu umělohmotnou, které dominují kontrastní barvy. Pokud není vaším záměrem rozbít koncept celé ložnice nebo tento prostor oživit netradičním doplňkem, při výběru lampy sázejte na podobné materiálové i barevné kombinace.

Pozor na přílišnou intenzitu světla

Stolní lampy si lidé nejčastěji pořizují jako doplňkové svítidlo třeba ke čtení. Pokud již máte vybranou lampu po stránce designové, pak se nezapomeňte zaměřit také na její světlo, potažmo žárovku. Samotné světlo lampy by vás nemělo nijak oslňovat ani rušit. Pro tyto účely se prodávají lampičky se stínítkem nebo lampy s pohyblivým ramenem, které můžete variabilně nastavovat. Co se týče barevného spektra samotné žárovky, pak volte zejména oblíbenou teplou bílou či zářivky, které imitují denní světlo.

Stolní lampa jako doplňkový nikoli hlavní zdroj světla

Na závěr musíme zmínit, že stolní lampy by měly představovat pouze doplňkový zdroj světla v místnosti. Jako hlavní světelný zdroj zvolte například jedno větší centrální světlo nebo velmi populární osvětlení za pomocí bodových zářivek. Pokud vám při zařizování ložnice a výběru vhodných doplňků schází inspirace, nahlédněte do naší obsáhlé fotogalerie, která je plná atraktivních nápadů českých i zahraničních bytových designérů.