Design your style

Styly v interiéru: jak je kombinovat a co frčí v roce 2015?


 Vtisknout interiéru osobitý styl, vybočit z vod mainstreamu a zařadit se k originálním jedincům, jejichž interiér je takovým malým uměleckým dílkem. I vám se honí hlavou tyto nebo podobné myšlenky? Pak jistě přemýšlíte, jak to udělat, abyste si doma vytvořili originální oázu klidu a pohody, ale zároveň nesplácali několik neslučitelných stylů dohromady, z nichž by vznikl jeden velký nečitelný mišmaš a do očí bijící nesourodá kombinace. Pojďme se společně podívat, jaké styly jsou letos „in“ a kterých chyb se při zařizování interiéru vyvarovat.

Stylové interiéry roku 2015

Celý rok 2015 se nese v duchu obnovy a renovace. Návrat ke kořenům, stejně jako převaha přírodních materiálů nahrává třem základním stylům, s jejichž charakteristikou vás seznámíme na následujících řádcích. I přesto, že zde můžete pociťovat určitý nádech retro designu nebo až příliš přírodní povahu interiéru, která ne každému sedí, věřte, že ve finále je výlučně na vás, jakému stylu dáte přednost.
  • Skandinávský styl: tomuto stylu dominuje dřevo a světlejší barvy. Jeho typickými znaky jsou zejména světlé druhy dřeva v kombinaci s bílou nebo černou barvou. Nábytek vyrobený ve skandinávském stylu působí velmi elegantním a pohodovým dojmem. In jsou zejména světlé tapety, dřevěné parkety i velurové koberce. Komfort, stejně jako notná dávka luxusu, je v tomto případě na prvním místě.
  • Italský styl: italskému stylu dominuje vznešenost, originalita, design a zejména pak luxus. Vzájemně se zde prolínají prvky umění, retra a minimalismu. Pro italský styl je příznačné kombinování starého s novým, kombinovatelného s nekombinovatelným. Styl je určen zejména extrovertním jedincům, kteří mají rádi hravé barvy a neotřelé kombinace.
  • Koloniální styl: i zde převládají zejména přírodní a „etno“ materiály. Prim zde hraje dřevo, kůže a kožešiny. Paleta barev v tomto případě začíná u tmavě zelené, jenž postupně přechází do hnědé a pískově žluté. V koloniálním stylu naleznete zejména matné plochy a elegantní kombinace.

Pozor na správnou kombinaci

Aby domov působil přirozeně a harmonicky, měl by být koncipován v jediném převládajícím stylu. Ale nezoufejte, i vzájemné prolínání a kombinace jsou v roce 2015 přípustné. Jejich aplikaci by ovšem měl mít na starost zkušený designér nebo výjimečně nadaný jedinec. V opačném případě by totiž mohlo vzniknout „něco“, co ani náznakem nepřipomíná harmonickou kombinaci, nýbrž nevydařený úlet.

Seznamte se s 5 základními nešvary českých interiérů

1. Přílišné kombinace stylů: ještě před tím, že se pustíte do zařizování, zvolte jeden převládající styl, do něhož zkuste interiér stylizovat. Kompromisem je zařídit v různých stylech jednotlivá patra nebo neprůchozí pokoje. Nevíte-li si rady, vyplatí se konzultace s odborníkem.
2. Nevhodné dispoziční řešení: veřejná zóna zahrnující kuchyni, jídelnu, obývací pokoj, halu nebo pokoj pro hosty by měla být situována co nejblíže vchodu. Ve vzdálenějších koutech domu nebo v jeho vyšších patrech by pak měly být umístěny pokoje, které využívají jen stálí obyvatelé domu.
3. Špatně propojené interiéry: máte-li v interiéru množství otevřených zón a průchozích pokojů, snažte se, aby na sebe tyto pokoje a zóny navazovaly. Zařídit v odlišném stylu průchozí jídelnu a kuchyni není zrovna dvakrát chytré ani elegantní.
4. Neladící okna, podlahy a dveře: tyto tři prvky by měly v interiéru ladit. Buďto zvolíte stejný nebo zcela protichůdný barevný tón či materiál.
5. Špatně zvolené dveře: dveře by měly být v celém domě či bytě stejné. Dnes se již setkáte s moderními designovými řadami, u nichž jsou v jednom stylu zařízeny dveře plné, prosklené i zasouvací.